(+420) 541 613 383 info@elfa-filtr.cz

SLUŽBY

SERVIS LAMINARIZÁTORŮ

Servis laminarizátorů

Opravy a přepínání laminarizátorů pro čisté prostory

Laminarizátory

Laminarizátory se používají pro dosažení nejvyšší možné rovnoměrnosti vytěsňujícího (laminárního) proudění vzduchu v čistých prostorech. Laminarizátory jsou nejčastěji instalovány na operačních sálech nebo v průmyslu (mikroelektronika, farmacie). Laminarizátor je tvořen napínacím rámem a jednostranně nebo oboustranně napnutou tkaninou s definovanou otevřenou plochou, dále krycími (pohledovými) lištami nebo jinými montážními prvky.

Opravy laminarizátorů

V provozu dochází nejčastěji k mechanickému poškození tkaniny nebo ke znečištění. V obou případech je funkce laminarizátoru narušena (praskliny nebo slepá místa). Jinou situací může být potřeba opravit mechanicky poškozený rám nebo potřebná změna průměru průchodu pro tubus OP svítidla (na operačních sálech). Řešením závad tkaniny je prakticky jen její výměna. Úpravy rámů jsou možné v závislosti na jejich konstrukci. Často je ekonomičtější výroba rámů nových.

Jaký přístup zvolit?

Jakékoli opravy nebo úpravy znamenají demontáž laminarizátorů a tudíž vyřazení dotčeného zařízení z provozu. Pokud jde o přepnutí, lze dobu odstavení minimalizovat na 2 až 3 dny. Lze také provést servis na místě a dobu odstávky zkrátit na 5 až 10 hodin. Opravy a úpravy rámů jsou vždy dílenskou záležitostí. Pokud existuje kvalitní technická dokumentace, lze vyrobit laminarizátory nové a provést jejich výměnu s naprosto minimální dobou odstávky zařízení.