(+420) 541 613 383 info@elfa-filtr.cz

ENERGETICKÁ EFEKTIVNOST FILTRŮ

 

Energetické úspory filtrů

Na vzduchové filtry se lze dívat z různých pohledů, jedním z důležitých pohledů z hlediska uživatele je pohled na výdaje spojené s filtry, lze přitom říci, že sledovat pouze pořizovací cenu filtru by bylo z pohledu uživatele neprozíravé, mnohem vhodnější je pohled na celkové náklady během životního cyklu (LCC). Náklady na energie totiž představují 70-80% celkových nákladů spojených s filtry. Můžeme tedy říci, že 70-80% životního cyklu (LCC – Life cycle cost) filtru tvoří náklady na energie. Právě proto by mělo být pro uživatele důležité sledovat energetickou třídu filtru, nikoli pouze nákupní cenu.

Kapsový filtr HQ65A8-6:

 • skelné vlákno
 • třída ePM2,5 50%
 • energetická třída B

Kapsový filtr HQ80:

 • skelné vlákno
 • třída ePM1 50%
 • energetická třída B

Kapsový filtr HQ55A8-6:

 • skelné vlákno
 • třída ePM10 70%
 • energetická třída C

Kapsový filtr LSB60A8-6:

 • syntetický materiál
 • třída ePM10 70%
 • energetická třída D

Certifikace EUROVENT 

Program certifikace vzduchových filtrů EUROVENT zaručuje, že vzduchové filtry mohou mezi sebou být porovnávány. EUROVENTem certifikované filtry prošly testováním ve dvou nezávislých laboratořích, a to RISE v Boras (Švédsko) a VTT v Espoo (Finsko). Tyto laboratoře jsou mimo jiné jediné, které v Evropě mají certifikaci ISO17025 a jsou tak jediné které odpovídají vysokým nárokům na kvalitu EUROVENT. Díky „slepým“ testům v laboratoři neví, který výrobce vyprodukoval testovaný filtr, čímž mimo jiné EUROVENT zajišťuje spravedlivost a nezávislost testování filtrů.

Certifikace EUROVENT je garancí že:

 • Vzduchové filtry byly testovány nezávislou laboratoří
 • Filtry odpovídají technické specifikaci
 • Filtry, které kupujete, mají uváděnou energetickou spotřebu

Certifikované filtry lze najít na stránkách EUROVENT, kde si také lze najít energetickou třídu vybraného filtru, jeho přesnou třídu filtrace a roční spotřebu energie.

HQ85 A+, kapsový filtr ePM1 60%,
energetická třída A+

Energetický štítek filtru

Současná klasifikace energetické náročnosti filtrů je založená na normě ISO 16890 a provádí se u filtrů tříd ePM1-ePM10. Energetický štítek filtru tak uvádí kromě třídy filtrace i energetickou třídu filtru (A-E) a také roční spotřebu energie.

Energetickou třídu filtru ovlivňuje kromě použitého materiálu filtračního média, kdy skelné vlákno vykazuje lepší vlastnosti, jak klasické syntetické médiem, tak i hloubka filtru, nebo počet kapes (u kapsových filtrů). Platí, že filtr s menší filtrační plochou má horší energetickou třídu, než stejný filtr s větší plochou filtrace. Právě pro velkou filtrační plochu dosazují nejlepší energetické třídy filtry kompaktní se sklady ve tvaru písmene „V“.

Kompaktní filtr HPQ-98-A

 • třída ePM1 80%
 • energetická třída B
 • hloubka 292 mm

Kompaktní filtr HPQ-98-A/XL

 • třída ePM1 80%
 • energetická třída A
 • hloubka 420 mm

Lze tedy říci, že energetický štítek EUROVENT umožňuje uživateli porovnávat různé filtry, tak aby uživatel získal filtr, který ho nejen ochrání před částicemi, ale také bude šetřit jeho peníze za elektrickou energii.

Následující tabulky ukazují rozdělení energetických tříd A+ až E pro jednotlivé třídy filtrace (ePM1, ePM2,5 a ePM10) a spotřebuju energie pro danou energetickou třídu v KWh za rok.

Naše služby pro vás

Naše firma zajišťuje kvalitní záruční i pozáruční servis vzduchotechniky jak v Brně tak i po celé ČR. Tento servis je prováděn certifikovanými pracovníky a profesionály ve svém oboru. Ke každé zakázce přistupujeme individuálně. Pokud máte nějaké dotazy, kontaktujte nás. 

R

Kontrola stavu znečistění

R

Čistění a rekonstrukce filtračních systémů

R

Prodej vzduchových filtrů pro všechny oblasti vzduchotechniky

R

Výroba komponent pro čisté prostory a příslušenství

Napište nám

1 + 13 =

Co děláme

Proč si vybrat nás

Vzduchotechniku zdiagnostikujeme a vyčistíme. Používáme robotické nástroje. Unikátní robotický pojezd. Diagnostika kamerou. Servis je prováděn certifikovanými pracovníky a profesionály ve svém oboru.

Čistění a desinfekce vzduchotechniky

Kontrola stavu znečistění vzduchovodů je prvním krokem při přípravě čistění a je prováděna televizním zařízením, které umožňuje detailně prohlédnout prakticky všechny typy vzduchovodů. Rozsah znečistění je snímán videokamerou a zaznamenáván na kazetu.

Čisticí robot

Základem technologie pro čistění vzduchovodů je dálkově ovládaný robot s kolovým podvozkem, integrovanou videokamerou, osvětlením a soustavou nástaveb pro montáž pohonů a zvedacích mechanismů kartáčů, trysek pro tlakový vzduch a dalšího příslušenství.

Příslušenství robotů

Čisticí soupravu tvoří kromě dálkově ovládaného robotu s řídící jednotkou široká paleta kartáčů s několika typy vlasců, uzavírací nafukovací balóny, rotační rozstřikovací trysky, odsávací ventilátory s filtračními vaky, aj.

Čistění vertikálních vzduchovodů

Využívají se speciální rotační kartáče na dlouhých pružných hřídelích poháněných reverzační motorovou jednotkou. Kartáče několika druhů s různými průměry jsou konstrukčně přizpůsobeny pro všechny obvyklé profily a velikosti vzduchovodů.

Desinfekce vzduchovodů

Častým požadavkem je desinfekce potrubí po čistění. Pro tyto případy je k dispozici přídavné čerpadlo, které přes přívodní hadice tlačí požadovanou kapalinu k trysce upevněné na pojezdu. Chemikálie působí jen omezenou dobu.

Čistění horizontálních vzduchovodů

Na zvedací plošinu je připevněn elektromotor s hřídelí upravenou k upevnění rotačního kartáče. Volbou délky vlasců a výškou motoru nad plošinou je možné přizpůsobit pracovní výšku kartáče průměru čistěného vzduchovodu.

Konzultace

 Rádi Vám odpovíme jakýkoliv dotaz

Nenechávejte servis na poslední chvíli a objednejte si preventivní prohlídku.

Vzduchotechnika představuje komplexní řešení, které se stará o výměnu vzduchu, ohřev a chlazení prostoru, ale také odvlhčování, zvlhčování a další funkce. Vzduchotechnika má zásadní funkci pro zdravý pobyt kdekoliv v prostoru. Cílem vzduchotechniky je dosáhnout takové výměny vzduchu, která je ekologická, tak i ekonomická a hygienická.

Objednejte si pravidelnou údržbu vzduchotechniky.

Potřebujete radu?

Chápeme, že vybrat si toho správného dodavatele není zrovna jednoduché. Zavolejte nám ještě dnes a už zítra můžete mít na stole plán, jak to provedeme.